Skip to main content
Aktualności

Wprowadzamy nowy system treningowy

Autor: 31 października 201828 stycznia, 2019No Comments

 

Jako władze klubu i trenerzy dostrzegamy potrzebę wprowadzenia rozwiązań mających na celu wspieranie naturalnego procesu rozwoju motoryczności dzieci i młodzieży. Biorąc pełną odpowiedzialność za przygotowanie fizyczne tych dzieciaków chcemy stworzyć optymalny system treningowy, który oprócz kształtowania umiejętności pływackich uwzględni wszystkie potrzeby ruchowe naszych zawodników.
W tym celu nawiązaliśmy współpracę z ekspertem w dziedzinie motoryki, który na co dzień pracuje ze sportowcami i posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie kształtowania zdolności motorycznych.

Dorian Łomża jest trenerem przygotowania motorycznego, który odpowiada bezpośrednio za przygotowanie fizyczne wielu polskich olimpijczyków. Współpracuje również z jedną z najnowocześniejszych klinik ortopedycznych w Polsce zajmującą się profilaktyką kontuzji wśród sportowców – Carolina Medical Center. Jako władze klubu chcielibyśmy wykorzystać wiedzę Doriana i przełożyć ją na stworzenie systemu, pozwalającego naszym zawodnikom trenować jak najbardziej profesjonalnie.
Współpracę rozpoczęliśmy od szkolenia kadry trenerskiej poruszające problematykę braku treningu uzupełniającego i wczesnej specjalizacji wśród dzieci w wieku szkolnym. Zdając sobie sprawę, iż sam trening pływacki nie zaspakaja wszystkich potrzeb ruchowych dziecka, chcemy stworzyć system, w którym wprowadzając odpowiedni trening funkcjonalny i siłowy, na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, rozwijajmy jego podstawowo zdolności motoryczne, których wysoki poziom wpłynie pozytywnie na trening pływacki i osiągane wyniki sportowe.

Za jeden z priorytetów założyliśmy indywidualizację procesu treningowego w oparciu o baterię testów jakimi systematycznie będą poddawani młodzi zawodnicy. Proces dojrzewania u dzieci jest bardzo osobniczy, dlatego też dostrzegamy potrzebę indywidualnego podejścia do każdego z nich.
Kluczowe jest dla nas również działanie, mające na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji u dzieci. W tym celu opracowujemy odpowiednie ćwiczenia funkcjonalne, które dostosowane do potrzeb dyscypliny, wdrażane będą już w klasach 1-3.
Wierzymy głęboko, że wprowadzenie tego systemu zaowocuje wzrostem poziomu sportowego naszych zawodników oraz licznymi medalami podczas zawodów pływackich, czego życzę sobie, trenerom, dzieciakom oraz ich rodzicom.

Krzysztof Klepko
MKS Jagiellonka